Mięso z dzika: czy jest bezpieczne?

7 Sty

Mięso z dzika: czy jest bezpieczne?

Dziczyznę w dzisiejszych czasach jadamy zazwyczaj okazjonalnie. Właśnie dlatego wielu osobom dziczyzna kojarzy się jedynie ze znaną z polskich wesel swojską kiełbasą z dzika. Warto przypomnieć sobie zapomniany, tradycyjny smak dziczyzny, która kiedyś była podstawą wielu uczt. Dziczyzna to nie tylko mięso z dzika. To również mięso z sarny, daniela, kaczki, bażanta czy jelenia.

Mięso z dzika: czy jest bezpieczne?

Mięso z dzika, jelenia czy sarny jest w naszym kraju wciąż niezbyt popularne. Największa obawa konsumentów dotyczy tego, czy owe mięso na pewno jest zdrowe i czy przypadkiem nie zarazimy się włośnicą. Obawy jeśli chodzi o mięso z dzika, mięso z jelenia czy innego zwierzęcia łownego są bezpodstawne, jeśli kupując mięso korzystamy ze sprawdzonych źródeł czy sprawdzonych sklepów z dziczyzną.

Dziczyzna gruba, czyli mięso z dzika, mięso z jelenia, sarny czy daniela, przed dopuszczeniem do spożycia przechodzi szereg badań weterynaryjnych, o czym świadczy pieczęć weterynarza.

Nie należy jednak kupować dziczyzny z niesprawdzonych źródeł, a naszą czujność powinien zaalarmować fakt, że sprzedawca nie chce pokazać dokumentu od lekarza weterynarii.

Mięso z dzika czy pasztet z sarny? Czyli jakie korzyści niesie za sobą dziczyzna

Bez względu na to jaki rodzaj dziczyzny wybierzemy: pasztet z sarny, mięso z jelenia czy kiełbasę z dzika, warto wiedzieć, że owe mięso będzie niskokaloryczne oraz lekkostrawne, co ucieszy z pewnością osoby, które dbają o swoją sylwetkę. Wartość energetyczna dla dziczyzny wynosi ok 120 kcal na 100 g. Jest również mięsem, które stanowi bogate źródło witaminy B. Ponad to dziczyzna charakteryzuje się również niską zawartością cholesterolu: 80 mg w 100 g mięsa.

Największe zdrowotne właściwości ma mięso z dzika oraz mięso z sarny. Zawierają one bowiem największą ilość fosforu, magnezu oraz wapnia. Ich zawartość w dziczyźnie jest większa niż w pozostałych gatunkach mięs.

Przygotowując bądź kupując w sprawdzonym sklepie z dziczyzną pasztet z sarny czy kiełbasę z dzika, należy pamiętać, że poza wyjątkowym smakiem czy aromatem, dostarczamy również coś bardzo cennego dla naszego organizmu – szereg makroskładników oraz witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Tak więc jeśli mamy ochotę zmienić coś w swoim jadłospisie, warto jeszcze raz przyjrzeć się dziczyźnie i spojrzeć na nią nieco przychylniej. Jedzenie dziczyzny raz w tygodniu z pewnością wpłynie korzystanie na nasz organizm, a nasze podniebienie doceni nowy, wyjątkowy mięsny smak.